O rasie

Nazwa kotów Neva Masquerade pochodzi od rzeki Nevy i od wystawnych balów maskowych, jakie wydawali rosyjscy władcy. Neva ma na pyszczku oryginalną maseczkę, która odróżnia ją od innych kotów syberyjskich. Jak głosi legenda, pierwsze pół długowłose koty z oznaczeniami pojawiły się w okolicach Petersburga już w XVII wieku. Był to efekt samoistnych krzyżówek kotów syberyjskich z niezwykle popularnymi wówczas na rosyjskich salonach kotami syjamskimi.

Moda na Syjamy przeminęła, ale ślad ich obecności pozostał - co jakiś czas w miotach dziko umaszczonych i wolno żyjących Syberyjczyków rodziły się i rodzą do dziś koty o charakterystycznym, syjamskim ubarwieniu.

Pierwszy standard Nevy został przygotowany w 1987 r, jeszcze wówczas w Związku Radzieckim, w klubie Kofofiej, któremu przypisywane jest również autorstwo romantycznej nazwy Neva Masquerade nawiązującej do słynnych maskarad organizowanych 300 lat temu na rzece Newie w mieście Piotra Wielkiego. W latach 90 ubiegłego stulecia sław Nevy przekroczyła granice ojczyzny. Duża w tym zasługa hodowców niemieckich, którzy stali się najzagorzalszymi ambasadorami rasy na świecie.

Tak jak wszystkie koty syberyjskie, Nevy charakteryzuje żywy temperament i bogata psychika. Błyskotliwie inteligentne, ciekawskie, przyjacielskie i lojalne, bardzo silnie przywiązują się do opiekuna.

Stosunkowo łatwo adaptują się do nowych warunków i dobrze znoszą podróże, tak więc nadają się również na towarzyszy osób lubiących wyjazdy. Są komunikatywne i nieco bardziej głośne niż ich dziko ubarwieni kuzyni. Głos Nevy to prawdziwe bogactwo barw i dźwięków.

Chętne do zabawy, wspinaczki i skoków, potrzebują wysokobodźcowego otoczenia, stąd też doskonale radzą sobie w licznej /także wielogatunkowej/ gromadzie. Nie ma w nich cienia agresji; raczej unikają bójek i domowych konfliktów.

Pielęgnacja okrywy włosowej Nevy nie jest kłopotliwa, gdyż jej futro nie wykazuje tendencji do kołtunienia. 2-3 razy w tygodniu wystarczy przeczesać je gęstym grzebieniem, szczególną uwagę poświęcając okolicom brzucha, portek i pach. Częstszych zabiegów fryzjerskich Neva wymaga w okresie linienia, tj. wiosną i jesienią. W tym czasie profilaktycznie warto podawać jej karmę lub pastę, która nie dopuści, aby obficie wypadający włos nie zalegał w żołądku. Nevy mogą co jakiś czas wymagać kąpieli. Dobrze jest przeznaczyć do tego celu sprawdzone firmowe szampony dla pół długowłosych kotów.

Obecnie dopuszczane są odmiany kolorystyczne gładkie - solid (seal, blue, red, cream, tortie), oraz pręgowane - tabby (seal, blue, red, cream, torbi).. Wszystkie te kolory mogą być z dodatkiem białego, srebrnego lub złotego.

Script logo
rolex datejust ladies m126284rbr 0007 rolex calibre 2836 2813 black dial for sale is constantly led by superior quality.cheap tomtops.is draws in thousands of online surfers.