O rasie

Nazwa kotów Neva Masquerade pochodzi od rzeki Nevy i od wystawnych balów maskowych, jakie wydawali rosyjscy władcy. Neva ma na pyszczku oryginalną maseczkę, która odróżnia ją od innych kotów syberyjskich. Jak głosi legenda, pierwsze pół długowłose koty z oznaczeniami pojawiły się w okolicach Petersburga już w XVII wieku. Był to efekt samoistnych krzyżówek kotów syberyjskich z niezwykle popularnymi wówczas na rosyjskich salonach kotami syjamskimi.

Moda na Syjamy przeminęła, ale ślad ich obecności pozostał - co jakiś czas w miotach dziko umaszczonych i wolno żyjących Syberyjczyków rodziły się i rodzą do dziś koty o charakterystycznym, syjamskim ubarwieniu.

Pierwszy standard Nevy został przygotowany w 1987 r, jeszcze wówczas w Związku Radzieckim, w klubie Kofofiej, któremu przypisywane jest również autorstwo romantycznej nazwy Neva Masquerade nawiązującej do słynnych maskarad organizowanych 300 lat temu na rzece Newie w mieście Piotra Wielkiego. W latach 90 ubiegłego stulecia sław Nevy przekroczyła granice ojczyzny. Duża w tym zasługa hodowców niemieckich, którzy stali się najzagorzalszymi ambasadorami rasy na świecie.

Tak jak wszystkie koty syberyjskie, Nevy charakteryzuje żywy temperament i bogata psychika. Błyskotliwie inteligentne, ciekawskie, przyjacielskie i lojalne, bardzo silnie przywiązują się do opiekuna.

Stosunkowo łatwo adaptują się do nowych warunków i dobrze znoszą podróże, tak więc nadają się również na towarzyszy osób lubiących wyjazdy. Są komunikatywne i nieco bardziej głośne niż ich dziko ubarwieni kuzyni. Głos Nevy to prawdziwe bogactwo barw i dźwięków.

Chętne do zabawy, wspinaczki i skoków, potrzebują wysokobodźcowego otoczenia, stąd też doskonale radzą sobie w licznej /także wielogatunkowej/ gromadzie. Nie ma w nich cienia agresji; raczej unikają bójek i domowych konfliktów.

Pielęgnacja okrywy włosowej Nevy nie jest kłopotliwa, gdyż jej futro nie wykazuje tendencji do kołtunienia. 2-3 razy w tygodniu wystarczy przeczesać je gęstym grzebieniem, szczególną uwagę poświęcając okolicom brzucha, portek i pach. Częstszych zabiegów fryzjerskich Neva wymaga w okresie linienia, tj. wiosną i jesienią. W tym czasie profilaktycznie warto podawać jej karmę lub pastę, która nie dopuści, aby obficie wypadający włos nie zalegał w żołądku. Nevy mogą co jakiś czas wymagać kąpieli. Dobrze jest przeznaczyć do tego celu sprawdzone firmowe szampony dla pół długowłosych kotów.

Obecnie dopuszczane są odmiany kolorystyczne gładkie - solid (seal, blue, red, cream, tortie), oraz pręgowane - tabby (seal, blue, red, cream, torbi).. Wszystkie te kolory mogą być z dodatkiem białego, srebrnego lub złotego.

Script logo